Protetika

Protetické řešení nastupuje v případě, kdy byl již zub destruován kazem či úrazem do té míry, že nelze zhotovit pouze výplň. Obecně se dělí na fixní a snímatelnou.

Mezi fixní protetické výrobky řadíme onlaye, korunky či můstky. Onlay nahrazuje velkou část korunky zubu, kdy by již při zhotovení klasické výplně hrozilo rozlomení zubu. Korunka nahrazuje celou viditelnou část zubu, obnovuje plně jeho funkční, i estetickou funkci. Můstek se skládá z korunek a mezičlenů, které nahrazují chybějící zub či zuby.

Tyto výrobky lze zhotovit z různých materiálů. Patří mezi ně kov (nejlevnější varianta, ovšem neestetická), kov fazetovaný plastem (z vnější strany pokrytý pryskyřicí v barvě zubu), metalokeramika (kovový plášť, potažený keramikou v barvě zubu) a celokeramika (nejvíce estetická, přesná a biokompatibilní).

Snímatelná protetika, jak název napovídá, není v ústech pevně upevněna. Čím více zubů se podaří zachovat, tím lépe pro držení náhrady. Na zubech ji drží kovové či pryskyřičné spony, na přání lze zhotovit i složitější konstrukce, které zlepšují komfort nošení pro pacienta.

Příspěvek byl publikován v rubrice sluzby a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.